Nichicon UHC0J331MPD
UHC0J331MPD
Part No.:
UHC0J331MPD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUHC0J331MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UHC
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
High Temperature Reflow
RippleCurrent@LowFrequency:
427.7 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
910 mA @ 100 kHz
Impedance:
43 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)