Nichicon UHE0J123MHD6
UHE0J123MHD6
Part No.:
UHE0J123MHD6
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUHE0J123MHD6.pdf
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UHE
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
12000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
3.336 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.17 A @ 100 kHz
Impedance:
15 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)