Nichicon UHE1A103MHD6
UHE1A103MHD6
Part No.:
UHE1A103MHD6
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUHE1A103MHD6.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UHE
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
3.376 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.22 A @ 100 kHz
Impedance:
14 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)