Nichicon UHE1A392MHD
UHE1A392MHD
Part No.:
UHE1A392MHD
Datasheet:
ShinYuaUHE1A392MHD.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.12 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.65 A @ 100 kHz
Impedance:
24 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)