Nichicon UHE1J271MHT3
UHE1J271MHT3
Part No.:
UHE1J271MHT3
Datasheet:
ShinYuaUHE1J271MHT3.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
626.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
895 mA @ 100 kHz
Impedance:
140 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)