Nichicon UHE1J271MHT6
UHE1J271MHT6
Part No.:
UHE1J271MHT6
Datasheet:
ShinYuaUHE1J271MHT6.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
535.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
765 mA @ 100 kHz
Impedance:
160 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)