Nichicon UHE1V332MHT
UHE1V332MHT
Part No.:
UHE1V332MHT
Datasheet:
ShinYuaUHE1V332MHT.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.264 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.08 A @ 100 kHz
Impedance:
13 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)