Nichicon UHE2A101MPT
UHE2A101MPT
Part No.:
UHE2A101MPT
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUHE2A101MPT.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UHE
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
416.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
200 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)