Nichicon UHE2A150MET
UHE2A150MET
Part No.:
UHE2A150MET
Datasheet:
ShinYuaUHE2A150MET.pdf
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
69.3 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
126 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.2 Ohms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)