Nichicon UHE2A151MHT
UHE2A151MHT
Part No.:
UHE2A151MHT
Datasheet:
ShinYuaUHE2A151MHT.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
626.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
895 mA @ 100 kHz
Impedance:
140 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)