Nichicon UHE2A271MHT
UHE2A271MHT
Part No.:
UHE2A271MHT
Datasheet:
ShinYuaUHE2A271MHT.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
798 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.14 A @ 100 kHz
Impedance:
83 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)