Nichicon UHE2A470MPT
UHE2A470MPT
Part No.:
UHE2A470MPT
Datasheet:
ShinYuaUHE2A470MPT.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
227.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
325 mA @ 100 kHz
Impedance:
430 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)