Nichicon UHE2A471MHT
UHE2A471MHT
Part No.:
UHE2A471MHT
Datasheet:
ShinYuaUHE2A471MHT.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.425 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.9 A @ 100 kHz
Impedance:
45 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)