Nichicon UHE2A560MPT
UHE2A560MPT
Part No.:
UHE2A560MPT
Datasheet:
ShinYuaUHE2A560MPT.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
285.6 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
408 mA @ 100 kHz
Impedance:
330 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)