Nichicon UHE2A680MPT
UHE2A680MPT
Part No.:
UHE2A680MPT
Datasheet:
ShinYuaUHE2A680MPT.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
280 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
400 mA @ 100 kHz
Impedance:
310 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)