Nichicon UHE2A820MHT6
UHE2A820MHT6
Part No.:
UHE2A820MHT6
Datasheet:
ShinYuaUHE2A820MHT6.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
368.9 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
230 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)