Nichicon UHM0J152MPD6
UHM0J152MPD6
Part No.:
UHM0J152MPD6
Datasheet:
ShinYuaUHM0J152MPD6.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Impedance:
16 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)