Nichicon UHM1A102MPD6
UHM1A102MPD6
Part No.:
UHM1A102MPD6
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUHM1A102MPD6.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UHM
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
28 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)