Nichicon UHM1A182MPD
UHM1A182MPD
Part No.:
UHM1A182MPD
Datasheet:
ShinYuaUHM1A182MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Impedance:
13 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)