Nichicon UHM1C102MPD6
UHM1C102MPD6
Part No.:
UHM1C102MPD6
Datasheet:
ShinYuaUHM1C102MPD6.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Impedance:
18 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)