Nichicon UHN1A222MHD6
UHN1A222MHD6
Part No.:
UHN1A222MHD6
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUHN1A222MHD6.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UHN
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
9 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)