Nichicon UHW0J123MHD
UHW0J123MHD
Part No.:
UHW0J123MHD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUHW0J123MHD.pdf
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UHW
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
12000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
3.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4 A @ 100 kHz
Impedance:
11 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)