Nichicon UKL1C150MDD1TD
UKL1C150MDD1TD
Part No.:
UKL1C150MDD1TD
Datasheet:
ShinYuaUKL1C150MDD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
70 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
140 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)