Nichicon UKT1V102MPD
UKT1V102MPD
Part No.:
UKT1V102MPD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUKT1V102MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UKT
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
RippleCurrent@LowFrequency:
860 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.29 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)