Nichicon UKW1A102MPD1TD
UKW1A102MPD1TD
Part No.:
UKW1A102MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUKW1A102MPD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
UKW
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
RippleCurrent@LowFrequency:
630 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
724.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.551 (14.00mm)