Nichicon UKW1A153MHD
UKW1A153MHD
Part No.:
UKW1A153MHD
Datasheet:
ShinYuaUKW1A153MHD.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.72 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.128 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)