Nichicon UKW1H0R1MDD
UKW1H0R1MDD
Part No.:
UKW1H0R1MDD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUKW1H0R1MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UKW
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
RippleCurrent@LowFrequency:
1.1 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.2 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaUKW1H0R1MDD.pdf
1. How to order UKW1H0R1MDD on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the UKW1H0R1MDD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UKW1H0R1MDD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UKW1H0R1MDD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UKW1H2R2MDD1TD UKW1H0R1MDD1TD UKW1H100MDD1TD UKW1V470MDD1TD UKW1H220MDD1TD
Part Number UKW1H2R2MDD1TD UKW1H0R1MDD1TD UKW1H100MDD1TD UKW1V470MDD1TD UKW1H220MDD1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series UKW UKW UKW UKW UKW
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 50 V 50 V 50 V 50 V 50 V
Lifetime@Temp 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C 2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications Audio Audio Audio Audio Audio
RippleCurrent@LowFrequency 1.1 mA @ 120 Hz 1.1 mA @ 120 Hz 1.1 mA @ 120 Hz 1.1 mA @ 120 Hz 1.1 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 2.2 mA @ 10 kHz 2.2 mA @ 10 kHz 2.2 mA @ 10 kHz 2.2 mA @ 10 kHz 2.2 mA @ 10 kHz
Impedance - - - - -
LeadSpacing 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm) 0.079 (2.00mm)
Size/Dimension 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm) 0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max) 0.433 (11.00mm) 0.433 (11.00mm) 0.433 (11.00mm) 0.433 (11.00mm) 0.433 (11.00mm)