Nichicon UMA0G470MDD
UMA0G470MDD
Part No.:
UMA0G470MDD
Datasheet:
ShinYuaUMA0G470MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
4 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
33 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.236 (6.00mm)