Taiyo Yuden UMK212BBJ475MG-T
UMK212BBJ475MG-T
Part No.:
UMK212BBJ475MG-T
Datasheet:
ShinYuaUMK212BBJ475MG-T.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X5R 0805
Series:
M
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
X5R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Applications:
SMPS Filtering
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.057 (1.45mm)