Nichicon UMP1A220MDD
UMP1A220MDD
Part No.:
UMP1A220MDD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUMP1A220MDD.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UMP
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
33 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.236 (6.00mm)