Nichicon UPA0J272MPD1TD
UPA0J272MPD1TD
Part No.:
UPA0J272MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPA0J272MPD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
UPA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.428 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.68 A @ 100 kHz
Impedance:
33 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)