Nichicon UPB2E271MRD
UPB2E271MRD
Part No.:
UPB2E271MRD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPB2E271MRD.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 250V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UPB
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.05 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.1 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)