Nichicon UPH2G151MHD6
UPH2G151MHD6
Part No.:
UPH2G151MHD6
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPH2G151MHD6.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UPH
ProductStatus:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
890 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.335 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)