Nichicon UPJ0J471MPD1TD
UPJ0J471MPD1TD
Part No.:
UPJ0J471MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPJ0J471MPD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
UPJ
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
435 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
220 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)