Nichicon UPJ1E561MPD1TD
UPJ1E561MPD1TD
Part No.:
UPJ1E561MPD1TD
Datasheet:
ShinYuaUPJ1E561MPD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
990 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.22 A @ 10 kHz
Impedance:
84 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)