Nichicon UPJ1H2R2MDD1TD
UPJ1H2R2MDD1TD
Part No.:
UPJ1H2R2MDD1TD
Datasheet:
ShinYuaUPJ1H2R2MDD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
27 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
54 mA @ 10 kHz
Impedance:
6.5 Ohms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)