Nichicon UPM1A682MHD6
UPM1A682MHD6
Part No.:
UPM1A682MHD6
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPM1A682MHD6.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UPM
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.44 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.72 A @ 10 kHz
Impedance:
22 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)