Nichicon UPM1C331MPD1TD
UPM1C331MPD1TD
Part No.:
UPM1C331MPD1TD
Datasheet:
ShinYuaUPM1C331MPD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
455 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
120 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)