Nichicon UPM1E391MHD6TO
UPM1E391MHD6TO
Part No.:
UPM1E391MHD6TO
Datasheet:
ShinYuaUPM1E391MHD6TO.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
720 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
920 mA @ 10 kHz
Impedance:
80 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.669 (17.00mm)