Nichicon UPM1E821MHD6TN
UPM1E821MHD6TN
Part No.:
UPM1E821MHD6TN
Datasheet:
ShinYuaUPM1E821MHD6TN.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.14 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.34 A @ 10 kHz
Impedance:
49 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.669 (17.00mm)