Nichicon UPM1J121MPD1TD
UPM1J121MPD1TD
Part No.:
UPM1J121MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPM1J121MPD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
UPM
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
555 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
820 mA @ 10 kHz
Impedance:
100 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)