Nichicon UPM1V271MPD1TD
UPM1V271MPD1TD
Part No.:
UPM1V271MPD1TD
Datasheet:
ShinYuaUPM1V271MPD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
735 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
985 mA @ 10 kHz
Impedance:
70 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)