Nichicon UPS1E330MDD1TD
UPS1E330MDD1TD
Part No.:
UPS1E330MDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPS1E330MDD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
UPS
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
27.2 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
160 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.5 Ohms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)