Nichicon UPS2AR47MDD1TD
UPS2AR47MDD1TD
Part No.:
UPS2AR47MDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUPS2AR47MDD1TD.pdf
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
UPS
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
3.4 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
20 mA @ 100 kHz
Impedance:
43 Ohms
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)