Nichicon UPW0J102MPH
UPW0J102MPH
Part No.:
UPW0J102MPH
Datasheet:
ShinYuaUPW0J102MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
566.25 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
755 mA @ 100 kHz
Impedance:
90 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)