Nichicon UPW0J122MPH6
UPW0J122MPH6
Part No.:
UPW0J122MPH6
Datasheet:
ShinYuaUPW0J122MPH6.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
892.5 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.05 A @ 100 kHz
Impedance:
68 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)