Nichicon UPW0J151MDH6
UPW0J151MDH6
Part No.:
UPW0J151MDH6
Datasheet:
ShinYuaUPW0J151MDH6.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
152.75 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
235 mA @ 100 kHz
Impedance:
500 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.591 (15.00mm)