Nichicon UPW0J153MHD
UPW0J153MHD
Part No.:
UPW0J153MHD
Datasheet:
ShinYuaUPW0J153MHD.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.128 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.68 A @ 100 kHz
Impedance:
15 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)