Nichicon UPW0J560MDH
UPW0J560MDH
Part No.:
UPW0J560MDH
Datasheet:
ShinYuaUPW0J560MDH.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 6.3V RADIAL
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
36 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
950 mOhms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.276 (7.00mm)