Nichicon UPW0J561MPH
UPW0J561MPH
Part No.:
UPW0J561MPH
Datasheet:
ShinYuaUPW0J561MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
416.25 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
117 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.453 (11.50mm)